„Кръгът на барда” се радва на заслужена популярност не само в Бургас, но и в страната и зад граница. Той съществува неофициално от 2002 година, а излиза „от нелегалност” през 2005, когато е регистриран като Клуб за авторска песен към Центъра за устойчиво развитие “Компас”. После го поема читалището...
За сравнително краткото време на съществуване клубът има впечатляващи изяви. В неговата визитна картичка се вписват повече от 50 концерта, сред които участия в тематични събития, фестивали, празници, както и съвместни прояви с поети, клубове и граждански организации в Бургас, Приморско, Царево, Българово, Поморие, Айтос, Малко Търново, Ясна поляна, Шумен, Велики Преслав, София, Ловеч, Разград, Лонгоза, Ямбол, Стара Загора и др.
Със собствени авторски концерти са се представяли всички членове на Кръга на Барда, а също така известни български поети и бардове, като Славимир Генчев, Христо Карастоянов, Светлана Комогорова, Андро Стубел, Добрин Атанасов и Светлозар Колев, Красимир Йорданов, Павлина Йосева, Петя Цолова, Ивайло Диманов, Иво Георгиев, Данчо Йорданов, Янчо Чолаков, Владимир Стоянов, Бойко Георгиев и др.
Кръгът на Барда е посрещал бардове и писатели от други страни – Лидия Анискович и Александър Кузнецов (Русия), Игор Жук, Ана Багряна и Ирен Роздобудко (Украйна).
Множество са и наградите, за да изброим всички. Достатъчно е да се споменат Плакет на Министъра на културата „Сребърен ритон”, Голямата награда на Софийските вечери на авторската песен; наградата на Община Несебър за цялостен принос в националното движение на българските бардове, на Община Ловеч „Бард на бардовете”, Първа награда в конкурса „Поезия в петолиние”(„Славянска прегръдка”- Варна), наградите на Община Шумен за изключителен принос към развитието на движението на бардовете и за най-добро представяне („Шумен-бард”), на Съюза на Артистите в България, на Центъра за песни и танцово изкуство към Министерството на културата („Днешните бардове” – Казанлък), награда за най-добро представяне на „Есенни бардове” – Разград.
От „Кръгът на барда” наистина има с какво да се хвалят, но си имат и своята болка... Като инициатор и основен организатор на Летните празници за изпята поезия „Солени ветрове” в Бургас клубът даде много за да осъществи идеята те да станат важна част от културните събития на града, да станат и международни... Трите издания на "Солени ветрове" 2009, 2010 и 2011г. бяха най-престижната проява на българските поети с китара, а Бургас е на път да загуби постигнатото – споделят от клуба. За втора поредна година Община Бургас не е предвидила в бюджета си средства за "Солени ветрове"... Остава Международният бард-фестивал "Черният пясък", иницииран и организиран също от „Кръгът на барда”, който обаче ще привлича приятели на изпятата поезия в Поморие.
Източник Интернет